رسانه ها

از بودجه عمرانی کشور نزنید/ اشتغال و اقتصاد ضعیف می‌شود

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: موضوعی که می‌تواند به اقتصاد و اشتغال کشور کمک ‌کند بودجه عمرانی است اما دولت‌ها هر زمان که با کسری بودجه مواجه می‌شوند از بخش عمرانی می‌زنند. در حالی که بخش عمرانی اشتغال را افزایش می‌دهد.

 

علاء میر محمد صادقی، نایب رییس اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی تلاش کنند تا به بودجه عمرانی اضافه شود و تا جایی که امکان دارد اگر کسری بودجه را از بخش‌های دیگر تامین کنند نه از بودجه‌های عمرانی، مردم به فعالیت بیشتر تشویق ‌می‌شوند. در این صورت است که بخش خصوصی رغبت بیشتری برای سرمایه‌گذاری و کار پیدا می‌کند. ولی قتی کارهای عمرانی متوقف است کسی که می‌خواهد در حوزه صنایع ساختمانی سرمایه گذاری کند کارش متوقف می‌شود. کسانی که می‌خواهند مشغول شوند و سر کار بروند کمتر می‌شوند.

وی با بیان اینکه نقاط مثبت بودجه سال آینده باید تقویت شود، اظهار کرد: البته شاید در موقعیت فعلی امکان پذیر نبود که بهتر از این بودجه تقدیم مجلس شود. امیدواریم شرایطی فراهم شود که مسئله نفت و مخالفت‌هایی که عربستان صعودی و برخی ابر قدرت‌ها با اینکه نرخ نفت پایین قرار بگیرد می‌کنند برطرف شود و نرخ عادلانه‌ای برای نفت تعیین شود.

میر محمد صادقی در پاسخ به اینکه کاهش قیمت نفت و تمرکز بر درآمد‌های مالیاتی چه تاثیری بر بودجه سال جدید خواهد گذاشت؟ عنوان کرد: درآمد‌های مالیاتی فوقالعاده افزایش پیدا کرده است. به خصوص مالیات بر ارزش افزوده که حتی مسولان هم هیچ زمان پیش‌بینی نمی‌کردند که چنین ارقامی وصول شود. مردم همکاری کردند و پرداخت کردند. این اتفاق مقدار زیادی از کسری را جبران می‌کند.وی تصریح کرد: وابستگی‌ ما به نفت کم کم رو به کاهش است. فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند “روزی برسد که نیازی به بودجه نفت نداشته باشیم و در چاه‌ها را ببندیم و نفت برای کار‌های عمرانی استفاده شود” در حال جامه عمل پوشانده شدن است.

میر محمد صادقی با بیان اینکه کاهش قیمت نفت می‌تواند فرصت مناسبی برای اقتصاد کشور باشد، اضافه کرد: به طور کلی بودجه ما خیلی به نفت وابستگی ندارد و تنها درصد محدوی است که باید با تلاش مردم و مسئولان جبران شود. برای همین بهتر است که از بودجه عمرانی کم نشود. این مسئله در بودجه سال آینده هم وجود دارد و بخش عمرانی در بودجه ضعیف‌تر دیده شده است.

 

منبع : اتاق پرس

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی