رسانه ها

برنامه هیأت‌های تجاری و اقتصادی ایران برای سفر به آمریکا

برخی منابع آگاه به خبرگزاری «ترند» آذربایجان اطلاع دادند که چندین هیأت تجاری ایران قرار است به منظور بحث درباره روابط تجاری دوجانبه، به آمریکا سفر داشته باشند.


یک منبع ایرانی-آمریکایی روز جمعه (دیروز) به خبرگزاری ترند اعلام کرد که این برنامه سفر به آمریکا «توسط مرکز تجارت جهانی ایران هماهنگ و سازماندهی شده است.

محمد سبزعلی پور» رئیس مرکز تجارت جهانی ایران تاکنون به این خبر هیچ واکنشی نشان نداده است اما در سال ۲۰۱۳ به ترند گفته بود: «دیدارهای دوجانبه کارآفرینان ایران و آمریکا هم‌اکنون در دستورکار مرکز تجارت جهانی تهران است اما چنین دیدارهایی در زمان مناسب سازماندهی خواهد شد».

«ناصر موسوی لارگانی» یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس روز جمعه به ترند گفت که دیدار هیأت‌های اقتصادی به کشورهای غربی می‌تواند زمینه را برای روابط اقتصادی و تجاری و سفر هیأت‌های مذکور به آمریکا فراهم آورد و در صورتی از این سفر حمایت می‌شود که «واشنگتن سیاست‌های خود برای سلطه بر جمهوری اسلامی ایران را کنار گذارد.

با اینحال یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا نیز روز گذشته به خبرگزاری ترند آذربایجان گفت «دولت آمریکا کاری با هرگونه دیدار هیأت تجاری ایران ندارد و در حال حاضر از آن حمایت و استقبال نمی‌کند».

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت: «همانطور که قبلاً نیز گفته‌ایم ما در حال حاضر اعتقادی نداریم که ایران برای تجارت باز است».

لارگانی ادامه داد «هیچ کس در ایران از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مخالف روابط اقتصادی و فرهنگی آرام و صلح آمیز بین مردم ایران و دیگر کشورها نیست. در همین رابطه، دو طرف می‌توانند از روابط دو جانبه سود برند و چنین روابطی به توسعه آمریکا و ایران کمک می‌کند اما آمریکا باید رویکرد خود در قبال ایران را متوقف کند.

یک منبع ناشناس افزود «هیأت اقتصادی ایران قرار است بعد از ۲۱ مارس به آمریکا و اروپا سفر داشته باشند و مذاکره درباره تاریخ دقیق سفر همچنان ادامه دارد».

طبق این گزارش، دیدار هیأت اقتصادی ایران به آمریکا، حدود سه سال پیش در حین دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» رئیس‌جمهور ایران با سازماندهی مرکز تجارت جهانی ایران صورت گرفت.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در حالی از روز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین نهایتا ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر ۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)، به توافق نهایی دست یابند.

با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، ۹ تیر ماه ۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) اعلام شده است. با اینحال، نمایندگان سنای آمریکا، که از ابتدای سال جدید میلادی رسما کار خود را با اکثریت جمهوری‌خواه آغاز کرده، در حال حاضر دو طرح ضدایرانی را در نوبت معرفی دارند. طرح اول را «مارک کرک» و «رابرت منندز» در نظر دارند که خواهان تصویب تحریم‌های مشروط علیه ایران است. طرح دوم هم متعلق به «باب کورکر» و «لیندسی گراهام» است که خواهان تصویب هرگونه توافق با ایران، پیش از اجرایی شدن آن، در کنگره است.

کنگره آمریکا در حالی به دنبال تشدید تحریم‌ها علیه ایران است که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه (۲۶/۱۰) در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر انگلیس در واشنگتن، با بیان این ادعا که تحریم‌ها عامل آمدن ایران به پای میز مذاکره بوده است تصمیم فعلی کنگره برای معرفی طرح‌های تحریمی جدید علیه ایران را اقدامی مخرب و تضعیف‌کننده مذاکرات هسته‌ای جاری توصیف و آن را تهدید به وتو کرد.

 

منبع : اتاق پرس

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی