رسانه ها

انیشتن بعدی شاید یک زن جوان ایرانی باشد

 

ماهنامه علمی و پژوهشی فوربس نوشت: زهرا حقانی محقق 27 ساله ایرانی که دانشنامه دکترای خود را در مطالعات نیروی جاذبه زمین و اخترشناسی از دانشگاه شهید بهشتی در تهران دریافت کرد و در حال حاضر به عنوان استادیار در دانشکده فیزیک دانشگاه دامغان مشغول فعالیت است، شاید انیشتن بعدی باشد.

 معرفی چنین عنوانی برای زهرا حقانی در گزارش اخیر ماهنامه علمی و پژوهشی فوربس صورت گرفته است که به تشریح نظریات و تئوری های آلبرت انیشتن و کشفیاتی که در سال های اخیر بر اساس فرضیه های او انجام شده است از جمله تصویر برداری های دوربین فضایی هابل از یک ستاره در حال انفجار که نور برآمده از آن گروهی از کهکشان ها را نابود کرد، می پردازد.

نشریه فوربس در بخشی از گزارش خود با مطرح کردن این پرسش که چه کسی انیشتن بعدی خواهد بود، می نویسد تلاش برای یافتن پاسخ به این پرسش در شرکتی به نام اسپارو(Sparrho) جریان دارد که از فناوری خود برای کشف فهرستی از دانشمندان و پژوهشگرانی که درباره موضوعات مرتبط با کار آلبرت انیشتن می نویسند، استفاده می کند.

فوربس می نویسد:مدیران و کارکنان این شرکت روزانه بییش از 10 هزار منبع را بررسی می کنند و بیش از یک میلیون و 300 هزار سند را از جمله مقالات مکتوب و تصاویر ویدئویی در بانک اطلاعاتی خود ذخیره می کنند.

شرکت اسپارو از طریق مشارکت با کتابخانه بریتانیا، به تمام منابع آن که به دهه 1890 میلادی باز می گردد، دسترسی دارد و قادر است درباره کارهای انیشتن پژوهش کند و افرادی را شناسایی کند که مقاله هایی مشابه آنچه او در 100 سال پیش روی کاغذ آورده بود، نوشته اند.

زهرا حقانی یکی از این افراد است که نظریات خود را در مقاله ای مطرح کرده و اسپارو نیز نوشته های او را تجزیه و تحلیل کرده و به این نتیجه رسیده است که او یکی از چندین نویسنده ای است که شباهت بسیار زیادی به انیشتن دارند.

خانم حقانی یکی از چهار نفری است که به عنوان اینشتین های بالقوه آینده معرفی شده اند.

 

منبع : معاونت امور زنان و خانواده

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی