رسانه ها

افتتاح بزرگترین معدن سرب و روی دنیا؛ آغاز به کار معدن مهدی‌آباد با ذخیره 400 میلیون تنی

 

رئیس هیات‌مدیره شرکت کازرون دز دشت (KDD)، از افتتاح معدن سرب و روی مهدی‌آباد خبر داد و گفت: به زودی عملیات باطله‌برداری معدن مهدی‌آباد آغاز خواهد شد.


فریال مستوفی یکی از اعضای خوش نام هیأت نمایندگان اتاق تهران در نشست مطبوعاتی امروز خود با بیان اینکه معدن مهدی‌آباد یکی از بزرگترین معادن سرب و روی دنیا بشمار می‌رود، گفت: همزمان با افتتاح معدن مهدی‌آباد ماشین‌آلات سنگین معدنی که به شرکت خارجی یونیون سفارش داده بودیم وارد این معدن شده‌اند و به زودی عملیات باطله‌برداری معدن مهدی‌آباد آغاز خواهد شد.
او با بیان اینکه این معدن در مالکیت دولت و زیر نظر ایمیدرو محسوب می‌شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است در آینده‌ای نزدیک کارخانه تولید 100 هزار تن کنستانتره در احداث شود و کارخانه‌ای با ظرفیت تولید 100 هزار تن شمش سرب و روی راه‌اندازی کنیم.

رئیس هیات‌مدیره شرکت کازرون دز دشت (KDD) با بیان اینکه بیشترین ذخیره‌ این معدن روی است و سرب در آن کمتر دیده شده، افزود: براساس مطالعات اکتشافی انجام شده در سال 85، معدن سرب و روی مهدی‌آباد 400 میلیون تن ذخیره روی با عیار بیش از 4 درصد دارد.
مستوفی افزود: در این معدن 45 میلیون تن ذخیره اکسید روی با عیار 5.7 درصد و 5.2 درصد سرب و 116 میلیون تن ذخیره سولفوره سرب و روی با ذخیره 10 میلیون تنی باریت موجود است که شرکت کازرون دز دشت توانسته اجازه بهره‌بردای آن را به مدت 25 سال از ایمیدرو اخذ کند.
رئیس هیات‌مدیره شرکت کازرون دز دشت (KDD) با بیان اینکه آغاز به کار معدن برای 1500 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد کرد، گفت: معدن مهدی آباد پس از اینکه سال‌ها پروژه‌اش در ایمیدرو متوقف شده بود شروع به فعالیت کرد و انتظار می‌رود با ایجاد واحدهای ارزش افزوده این معدن، تولید کنسانتره و شمش مورد نیاز صنایع کشور تامین شود.

این فعال معدنی در پاسخ به یکی از سوال‌‌های خبرنگاران درباره اینکه ایران چقدر می‌تواند برای صادرات ذخایر سرب و روی برنامه‌ریزی داشته باشد، گفت: با توجه به اینکه معدن مهدی‌آباد پس از اتمام ذخایر معدن انگوران زنجان قرار است خوراک صنایع داخلی کشور را تامین کند، ظرفیت‌های بسیاری در صادرات مواد معدنی دارد اما به دلیل اینکه هنوز اکتشافات وسیعی در این محدوده معدنی صورت نگرفته امیدواریم با جذب سرمایه‌گذاری بیشتر مطالعات اکتشافی این محدوده را در سطح گسترده‌تری انجام دهیم و برای صادرات روی و سرب اقدام کنیم.

به افزایش ظرفیت فولاد خوشبین نیستم
مستوفی که سال‌ها در بخش معدن فعالیت دارد و مدتی است مجری هفت طرح استانی فولاد شده است، در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگارهای این نشست درباره آینده صنعت فولاد و نقش طرح‌های فولادی در این افزایش ظرفیت 55 میلیون تنی گفت: در طرح جامع قرار شده تولید 15 میلیون تنی فعی را به 55 میلیون تن برسانیم که شخصا به این افزایش تولید خوشبین نیستم.

رئیس هیات‌مدیره شرکت کازرون دز دشت (KDD) با بیان اینکه نمی‌توان چنین افزایش تولیدی را تا 10 سال آینده انتظار داشت، گفت: طرح جامع فولاد طرحی است که برای یک مدت زمان 10 ساله تدوین شده و از آنجایی که بسیاری از واحدهای گندله‌سازی و آهن اسفنجی در ایران به تازگی آغاز به کار کرده‌اند یا در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری می‌رسند، کمی 55 میلیون تن فولاد برای ایران خوشبینانه است.

او افزود: برای پیشبرد واحدهای فولادی نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم و از سویی ذخایر سنگ‌آهن کشور را باید با گسترده کردن عملیات اکتشافی به اندازه‌ای برسانیم که بتواند علاوه بر مصرف سرانه فولاد در کشور بستر تولید دو برابر فولاد را فراهم کند.

رئیس هیات‌مدیره شرکت کازرون دز دشت (KDD) با بیان اینکه وضعیت معادن ایران را در سال 94 خوب پیش‌بینی نمی‌کنم، گفت:کمبودهای مالی پروژه‌ها و کاهش قیمت نفت وضعیت معادن را تحت تاثیر قرار داده و از سویی به دلیل اینکه اقتصاد ایران اقتصادی تک محصولی بوده، حوزه نفت کانون توجه سرمایه‌گذاران و دولت‌ها بوده است در حالی که درآمدهای معدنی حاصل از معادن غنی ایران می‌توانستند با اقدامات اکتشافی بیشتر جایگزین درآمدهای نفتی شوند.

منبع: سایت اقتصاد نیوز

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی