رسانه ها

هدفگذاری مشارکت 30 درصدی زنان در سطوح مدیریتی/ دومین نمایشگاه کارآفرینی زنان برگزار می شود

 

مشاور وزیر صنعت ، معدن و تجارت در امور بانوان از برگزاری دومین نمایشگاه کارآفرینی زنان در شهریورماه خبر داد.مشاور وزیر صنعت ، معدن و تجارت در امور بانوان از هدفگذاری مشارکت 30 درصدی زنان در سطوح سیاستگذاری ، برنامه ریزی و اجرا برای فعالیتهای اقتصادی تا افق 1404 خبر داد.

سهیلا جلودارزاده در نشست خبری خود افزود : الان مشارکت زنان در اقتصاد 17 تا 20 درصد اعلام شده که این رقم در مدیریت اقتصادی کشور رقم بسیار اندکی است  و این در حالی است که در وزارت صنعت ، معدن و تجارت این رقم حدود 7 درصد برآورد شده است .
وی افزود : در وزارت صنعت ، معدن و تجارت 47 درصد نیروهای کارشناس را خانمها تشکیل می دهند که در سطوح کارشناسی ، ارشد و دکتری تحصیل کرده اند و از این تعداد 7 درصد در جایگاه مدیریتی هستند ، 4 نفر مدیر کل و 80 نفر در وزارتخانه برای مجامع و هیات مدیره  و بانک صنعت و معدن فعالیت می کنند ودر این زمینه نقشه راهی تهیه شده که خانمها استعداد یابی شوند .
جلودارزاده همچنین از برگزاری دومین نمایشگاه کارآفرینی زنان خبر داد و گفت : با توجه به اینکه وظیفه دولتها زمینه سازی و ایجاد بستر مناسب برای فعالیت آحاد جامعه است ، وزارتخانه هایی که در امر توسعه از نوع متوازن و پایدار نقش دارند تصمیم گرفتند برای زنان در مسیر حرکت مشارکت اقتصادی ایجاد کنند.
وی این نمایشگاه و رویداد 94 را متشکل از 4 بخش برشمرد و گفت : نمایشگاهی با شرکت همه زنان کار آفرین ، همایشی که با موضوع کارآفرینی و اشتغال در دو روز و به صورت بین المللی با استفاده از شخصیتهای برجسته داخلی و خارجی برگزار می شود و کار آفرینان به موضوع به صورت محتوایی می پردازند.
جلودارزاده از انتخاب بانوی نمونه کار آفرین سال 94 به عنوان سومین بخش از رویداد 94 نام برد و ادامه داد : در رابطه بخش چهارم وانتشار کتاب کارآفرینان زن،  با 200 نفر کار شروع می شود تا راهنمای عمل سایرین باشد.
وی با اشاره به فعالیت اتاق فکر مدیران زن گفت : این اتاق از بخش های مختلف دولتی ، خصوصی ، دانشگاهی و سازمانهای مردم نهاد تشکیل می شود و اولین گفتگوی ملی زنان برای توسعه پایدار از اولین نمایشگاه زنان که سال پیش برگزار شد شکل گرفت و کم کم تعدادی برای اتاق بازرگانی انتخاب شدند.
مشاور وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود : این اتاق ، اتاق صنفی خواهد بود که پیوند ملی بین زنان باشد و در حل مشکلات جامعه زنان موثر باشد.
وی با اشاره به بخشی با نام دالان تسهیلات گفت : با وجودی که دسترسی به اطلاعات مربوط به زنان در بخش های اشتغال خانگی ،تعاونی ،صنعتی و بازرگانی به صورت پراکنده بود اما ما توانستیم این اطلاعات را جمع آوری کنیم و 500 نفر در بانک اطلاعات ثبت شد.
جلودارزاده اضافه کرد : زنان کارآفرین را در این کریدور حرکت می دهیم  تا بعد از مرحله مشاوره حمایتهای مالی شوند و برخی بانکها هم بهره های کمتر و طرح های حمایت شده ای دارند مثل بانک صنعت و معدن که برای صنایع سبز و SME  ها طرح دارد.
وی با اشاره به نمایشگاه امسال  اضافه کرد : در برگزاری این رویداد بزرگ معاونت امور زنان ریاست جمهوری مشارکت دارد و خانم مولاوردی ریاست شورای راهبردی این رویداد و وزارت صنعت ، معدن و تجارت به عنوان رکن دیگر رویداد به نمایندگی از کل بخش اقتصاد و سایر وزارتخانه را شکل می دهند.
جلودارزاده ادامه داد: در نمایشگاه امسال 23 گروه کالایی داریم در حوزه صنعتی ، معدنی ، تجاری و حتی فرهنگی هستند و صنایع خودرویی ، دارویی ، شیمییایی ، نساجی و صنایع غذایی حضور خواهند داشت.
 

زنان باید در رشد دانایی فراخوان شوند
در ادامه خاوند کار ، دبیر کمیته علمی با تاکید بر رویکرد علمی همایش گفت : از استادان و دانشگاهیان در این زمینه بهره گرفته ایم.
وی با بیان اینکه پایین بودن بهره وری و رشد اقتصادی دو مشکل عمده اقتصاد کشور را شکل می دهند افزود : زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه باید در GDP  و مدیریت اقتصاد جهانی مشارکت داشته باشند و باید شور و جوشش کار آفرینی اتفاق بیفتد و بنگاهها کار کنند تا حجم و سهم تولید ناخالص ملی بالاتر برود.
وی تصریح کرد : این نصف جمعیت کشور باید سریع فراخوان شوند و در حالی که عمده زنان ما تحصیل کردگان دانشگاهی اند، چاره ای جز رشد دانایی نداریم و آغاز این حکمرانی خوب می تواند این جوشش باشد.
خاوند کار اضافه کرد : همایش دو روزه است و یک سوم سخنرانان بین المللی هستند ، تقریبا یک سوم مدعو و دو سوم با فراخوان انتخاب می شوند و سعی شده است ضمن اینکه کنفرانس از وزن علمی بالایی برخوردار باشد به سمت محیط کار واقعی پیش برود.
وی تاکید کرد : کتاب این نمایشگاه نیز صرفا کتاب معرفی و تشویق نخواهد بود و سعی شده 200 مدل کسب و کار و موفقیت و ایجاد آن در کتاب بیاید.
خاوند کار از کریدور تسهیلات به عنوان اتفاق مهم نمایشگاه نام برد و گفت : حدود 200 ارگان و بانک و صندوق حمایتی جمع می شوند و سعی شده هر کسی اعم از صاحب ایده و شرکت وقتی از این دالان رد می شود کارش به صورت ثبت شده انجام شود.
گفتنی است دومین نمایشگاه کارآفرینی زنان از 24 تا 27 شهریور ماه در محل دائمی نمایشگاهها برگزار می شود.
روز 24 شهریور افتتاحیه نمایشگاه ،  روز 25 و 26 همایش بین المللی و 27 همزمان با مراسم اختتامیه ، مراسم انتخاب بانوی کارآفرین انجام می شود.
وب سایت این نمایشگاه به آدرس www.womensd.com  در دسترس علاقمندان است و از فردا نیز کار ثبت نام برای شرکت در این نمایشگاه انجام می شود.
 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی