رسانه ها

از تشویق برای سرمایه گذاری در بخش تولید تا گلایه ها از قوانین و موانع ایجاد کسب و کار

 

همین چند روز پیش بود که در رسانه های مختلف اعلام شد سود سپرده گذاران موسسه میزان از حسابشان خارج شده است و بسیاری از سپرده گذاران که مبالغ قابل توجهی را سپرده گذاری کرده بودند از مسئولین انتظار حمایت داشتند، تا به سرمایه خود دست یابند . از آنجایی که جذب سرمایه گذار در استان موضوع داغی است جالب است که به سرمایه های مردم استان بها داده نمی شود و سازوکارهای مناسبی برای استفاده از سرمایه مردم قرار داده نشده است.در ادامه گفتگویی با افرادی داشته ایم که به جای سپرده گذاری سرمایه هایشان دربانکها و موسسات، آن را در چرخه تولید و ایجاد اشتغال گذاشته اند:

 

 

فاطمه ذاکریان مدیرعامل تعاونی زنان خراشاد با بیان اینکه زمانیکه مدیریت این تعاونی را به دست گرفتم سرمایه اولیه ای نداشت و 4 میلیون نیز ضرر کرده بود گفت: از سال 83 تا پنج سال هیچ حقوقی دریافت نکردم تا تعاونی به سود دهی رسید و الان بعد از ده سال تعاونی زنان خراشاد یک تعاونی مطرح و فعال در کشور شده است.

اعتقادی به سود بانکی ندارم/سرمایه گذاری در تولید خیر وبرکت دارد

وی با بیان اینکه اگر سرمایه اندکی داشته باشم بازهم در چرخه تولید و اشتغالزایی می گذارم گفت: بسیاری از مردم حاضر نیستند، سختی ها را تحمل کنند ریسک کنند، تا به درآمد و سودی دست پیداکنند. اخیرا که موسسه میزان دچار مشکل شده است ،بسیاری از خانمها به من مراجعه کردند و گفتند میلیونها تومان پول سپرده گذاری کردند و الان خبری از پولشان ندارند و من به آنها گفتم اگر پولشان را در تولید سرمایه گذاری می کردید هم برکت فراوانی داشت و هم برای چند نفر اشتغال ایجاد کرده بودید.

ذاکریان گفت: به سود بانکی اعتقادی ندارم و معتقدم خیرو برکتی که از راه تولید و ایجاد شغل برای افراد به دست آمده بسیار ارزشمند است.

 

عفت زنگویی یکی از صنعتگران در حوزه صنایع دستی با بیان اینکه سود سپرده گذاری ها چه در بانکها و چه در موسسات را قبول ندارم گفت: البته نمی شود به همه توصیه کرد که سرمایه خود را وارد چرخه تولید کنند چراکه بسیاری از افراد صبروحوصله ندارند و سریع می خواهند به درآمدزایی برسند.

اطمینان کمتر به برگشت سرمایه وجود دارد / مردم ریسک پذیر نیستند

وی افزود: قوانین موجود کسب و کار و عدم حمایتها و نبود بازارفروش یکی از دلایلی است که کمتر کسی وارد چرخه تولید می شود.

زنگویی با بیان اینکه متاسفانه هیچیک از دستگاهها فرصتهای مناسب برای سرمایه گذاری را معرفی نکردند تا سرمایه گذار با اطمینان بتواند سرمایه اش را در اختیار چرخه تولید قرار دهد گفت: صنایع دستی به عنوان متولی امور صنعتگران تاکنون چه اقدامی برای صنعتگران انجام داده است ؟ حداقل انتظار از این سازمان ایجاد بازارفروش است که تولیدکننده بتواند با اطمینان کار کند.

مدیرکارخانه ایران استون نیز گفت: اینکه بگوییم بسیاری از سپرده گذاران میزان بیایند و سرمایه خود را در چرخه صنعت بگذارند مسئله راحتی نیست دردسر دارد.

 

کارکپی زیاد شده است

مریم امیراحمدی در این باره گفت: متاسفانه موانعی که برای یک تولید کننده چه در صنعت و یا دربخشهای دیگر وجود دارد دست و پای او را بسته نگه می دارد که بدون دغدغه بیمه و مالیات و .. به تولید فکر کند و بسیاری افراد که به این فکر می کنند که اصل سرمایه شان باقی بماند مطمئنا حاضر نیستند در چرخه تولید کار کنند.

وی با بیان اینکه باید ریشه یابی شود چرا در استان ما کسی حاضر به سرمایه گذاری نیست گفت:  شرکت پدیده در استان ما ظرف یک هدف میلیاردها تومان از سرمایه مردم را می گیرد پس معلوم می شود پول در استان هست اما موانع کارآفرینی و تولید به سرمایه گذار این اجازه را نمی دهد که با اطمینان سرمایه گذار کند.

بانوی برتر صنعت استان افزود: متاسفانه در حوزه تولید نیز تنها چشمان به دست دیگران بوده است که کار کپی انجام دهیم و هیچ خلاقیتی نداشتیم و این یک آسیب است.

امیراحمدی افزود: اگر قوانین کسب و کار برای تولیدکننده مرتفع گردد و حمایتهای لازم صورت گیرد مطمئنا همان سپرده گذار موسسه میزان نیز سرمایه اش را در چرخه تولید می گذارد که سود دریافتی اش از تولید، بیشتر از سود دریافتی از بانکها و موسسات خواهد بود.

وی افزود: دغدغه امروز فردی که وارد تولید میشود تامین معاش خودش نیست، بلکه ایجاد کار است مطمئنا اگر من تولیدکننده نباشم اداره مالیات و بیمه و سایر ادارات و کارمندان آن هم نخواهند بود.

 

فاطمه فاتح پور یک تولید کننده دیگر نیز گفت: ایجاد اشتغال برای جوانان و سرمایه گذاری در بخش تولید از نیازهای امروز جامعه است و اینکه سرمایه خود را نزد بانک بسپاریم ماه به ماه پول بگیریم تفکر اشتباهی است.

وی افزود: من با سرمایه ای که داشتم شروع به کار کردم و الان سرمایه ام افزایش یافته است اما تنها شیرینی و لذتی که من از این کار میبرم ایجاد اشتغال برای افراد بوده است و گرنه من هم میتوانستم پولم را نزدبانک بگذارم و ماهانه یسود دریافت کنم.

 

منبع : زن امروز

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی