رسانه ها

ارزیابی مولاوردی از کارنامه زنان مجلس؛ علت توقف جلسات مشترک دولت و مجلس در حوزه زنان

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پنج جلسه مستمر با فراکسیون زنان مجلس داشتیم اما پس از رسانه‌ای شدن برنامه کاری مشترک با صندوق جمعیت ملل متحد، تشکیل جلسات بین معاونت امور زنان و فراکسیون زنان امور مجلس متوقف شد.

 

 

شهیندخت مولاوردی با بیان اینکه پنج جلسه مستمر با فراکسیون زنان مجلس داشتیم، اظهار کرد: در این جلسات یا نمایندگان فراکسیون زنان در معاونت امور زنان حضور می‌یافتند یا ما به مجلس می‌رفتیم و در این جلسات به تبادل نظر و ارائه گزارش می‌پرداختیم؛ اما زمانی که برنامه کاری مشترک با صندوق جمعیت ملل متحد رسانه‌ای شد علیرغم اطلاع رسانی شفاف ما از طریق پورتال معاونت امور زنان درباره این برنامه، رئیس فراکسیون زنان اقدام به موضع گیری کرد و از همان زمان تشکیل جلسات بین معاونت امور زنان و فراکسیون زنان امور مجلس متوقف شد البته تعامل ما همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: ما هرچه درباره برنامه کاری مشترک خود با صندوق جمعیت ملل متحد توضیح دادیم اما اعضای فراکسیون زنان مجلس روی مواضع خود ایستادند و معتقد بودند که این برنامه باید به تصویب مجلس می رسید.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در حالی تشکیل جلسات فراکسیون زنان مجلس و معاونت امور زنان متوقف شد که هم قوه مجریه و هم قوه مقننه به یکدیگر در حوزه زنان و خانواده احتیاج دارند. در واقع برای کاهش مشکلات این حوزه به هماهنگی و رابطه تنگاتنگ سه قوه نیاز است.

مولاوردی در ادامه گفت: برخی انتقادات اعضای فراکسیون زنان مجلس به عملکرد معاونت امور زنان نشان دهنده شناخت نادرست آنان از جایگاه و وظایف معاونت امور زنان است؛ چراکه این نمایندگان، معاونت را به تنهایی مسئول رسیدگی به همه مشکلات همه گروههای زنان بدون توجه به ساختار و ماموریت و اعتبارات و بودجه و نیروی انسانی آن می‌دانند. یکی از نمایندگان زن مجلس در مصاحبه‌ای اعلام کرد که چون در دو سال اخیر وضعیت زنان حوزه انتخابیه او تغییری نکرده است پس معاونت امور زنان و خانواده هیچ کاری انجام نداده است. جالب توجه آنکه این خانمها در دوره قبل سکوت اختیار کرده بودند و صدایی از آنها در نمی آمد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: نمایندگان زن مجلس، من را به علت بیان اطلاعات حوزه آسیب‌های اجتماعی زنان متهم به سیاه نمایی می‌کنند اما این کار، وظیفه معاونت امور زنان است و ما باید آنقدر درباره آسیب‌ها صحبت کنیم که توجهات به آن جلب شود و مسئولان در صدد رفع آنها برآیند. در دو سال اخیر ادبیاتی در حوزه زنان تولید کرده‌ایم که فراگیر شده است. از جمله این موارد می‌توان به زنانه شدن فقر اشاره کرد.

وی با اشاره به موضع گیری‌های اعضای فراکسیون زنان در مجلس اظهار کرد: آنان ممکن است بگویند که ما تنها نماینده زنان نیستیم بلکه نماینده کل جامعه محسوب می‌شویم. طبق قوانین موجود از جمله سیاست‌های کلی سند چشم انداز توسعه، استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان با توجه به نقش سازنده آنان باید مورد توجه قرار گیرد و نمایندگان در این چارچوب طرح‌هایی را ارائه دهند. در این دوره بندرت فراکسیون زنان مجلس طرح خاصی را در حوزه زنان ارائه داده اما امضای چند تن از آنان در ذیل طرح‌هایی که برای زنان و جوانان محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند دیده می‌شود و معمولا در جهت عکس حقوق زنان عمل می‌کنند.

مولاوردی در پایان در زمینه تعامل معاونت امور زنان با نمایندگان فراکسیون زنان مجلس گفت: معتقدم آنقدر در حوزه زنان و خانواده چالش و مسئله داریم که بدون استفاده از تمام ظرفیت‌ها کاهش این مشکلات امکانپذیر نیست. رویکرد اعتدال نیز به معنای استفاده از تمام ظرفیت‌ها بر اساس واقعیت‌ها به منظور تحقق آرمان‌هاست بنابراین بهتر است وقت محدود خود را به چالش و درگیری سپری نکنیم چرا که زنان از این درگیریهای مداوم متضرر می‌شوند و فرصت طلایی تعامل میان قوا در دولت یازدهم از بین می‌رود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی