رسانه ها

اشتغال‌زایی هزار زن بهبود یافته از اعتیاد و ایجاد کارگاه‌های تولیدی

 

 

 آمارها نشان می‌دهد حدود 10 درصد از معتادان را زنان تشکیل می‌دهند و بنابر گزارش‌های رسمی در ده سال گذشته شمار زنان آلوده به اعتیاد به طور میانگین 4 برابر افزایش یافته است.

اما نگرانی نسبت به افزایش آمار اعتیاد زنان و کاهش سن اعتیاد موجب شد تا معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری موضوع حمایت از زنان بهبود یافته از اعتیاد را در دستور کار قرار دهد که بنابر گزارش این معاونت، کارآفرینی برای زنان بهبودیافته به منظور عدم بازگشت پذیریشان به اعتیاد مورد توجه قرار گرفته است.

شهین دخت مولاوردی در آخرین اظهارات خود در این باره با اشاره به آمار 10 درصدی معتادان زن از منظر دیگری به طرح این موضوع پرداخت و گفت: تعداد زنان معتاد چشمگیر نیست ولی آنچه نگران کننده است این است که 62 درصد معتادان متأهل هستند و انواع آسیب‌ها و خشونتها متوجه زنان و کودکان می‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده راهکار برون رفت از این شرایط را حرکت به سمت سیاست‌های دوستدار خانواده و توانمندسازی زنان اعلام کرد. با چنین رویکردی این معاونت برنامه های متعددی را برای اشتغال زایی جهت حمایت از زنان بهبود یافته از اعتیاد داشته است که از جمله این اقدامات می‌توان به تفاهم نامه این معاونت با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد.

در این تفاهم نامه برای بازگشت پذیری زنان بهبود یافته از اعتیاد در 6 استان اقدامات متعددی صورت گرفته است. آماده سازی شغلی برای 530 نفر زن بهبود یافته از اعتیاد در 6 استان قم، خراسان رضوی، مازندران، البرز، سیستان و بلوچستان، فارس و اشتغال 503 نفر از زنان بهبود یافته به مراکز فنی و حرفه‌ای،‌ حمایت از 5 واحد شغلی در 5 استان به منظور حمایت از اشتغال زنان بهبود یافته از اعتیاد،  ایجاد 7 شبکه گروه‌های خودیار در 6 استان یاد شده از اهم مواردی است که همگرایی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی را به دنبال داشته است.

 عبدالرحمان تاج الدین معاون حقوقی و امور مجلس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم به تشریح نتیجه این تفاهم نامه پرداخت که در جدول زیر به تفکیک آمده است .

 

 

 تاج الدین گفت: تفاهم نامه میان وزارت تعاون و معاونت امور زنان ریاست جمهوری موجب نقاط قوتی شده است.ایجاد حرکتی پویا و مثبت در ارائه دهندگان خدمت به منظور توانمندسازی معتادان بهبودیافته،‌ ایجاد انگیزه و رغبت برای توانمندسازی معتادان بهبودیافته متقاضی دریافت خدمات، پیشگیری از عود در گروهی که وارد فرایند آماده سازی شغلی شده‌اند و آماده سازی شغلی و ارائه خدمات آموزشی مانند آموزش مهارت‌های زندگی و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از جمله اقدامات مؤثر در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد به ویژه در زنان بوده است.

وی افزود:‌ ایجاد کارگاه‌های تولیدی با هدف استقلال اقتصادی معتادان بهبودیافته، بهره مندی از تجارب مؤسسات غیردولتی به ویژه کلینیک‌های مددکاری به منظور اجرای فرایند توانمندسازی برای بهبودیافتگان، ایجاد انگیزه برای درمان و پایداری در بهبودی، کمک به ارتقاء سلامت خانواده و ارتقاء بهداشت روانی بیمار بهبودیافته، خانواده و فرزندان آنها از سایر اقدامات انجام شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد:‌ این وزارتخانه آمادگی دارد این حرکت را ادامه داده و در کل کشور مدیریت کند که در این راستا پیشنهادات خود را به معاونت زنان و خانواده ارائه کرده است.

** ایجاد بانک اطلاعات جامع زنان بهبود یافته از اعتیاد

تهیه بانک اطلاعات از زنان بهبود یافته از اعتیاد از مهم ترین اقداماتی است که به شناسایی وضعیت زنان در سراسر کشور کمک می‌کند. در این راستا معاونت امور زنان و خانواده در همکاری با ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر با حمایت از ایجاد بانک اطلاعات جامع زنان بهبود یافته از اعتیاد به شناسایی زنان بهبود یافته از اعتیاد و ایجاد بانک اطلاعات شامل وضعیت و نیازهای ضروری آنان در 6 استان قم، فارس، مازندران، سیستان و بلوچستان، البرز و خراسان رضوی پرداخته است که مقدمه‌ای برای بررسی وضعیت در سایر استان‌ها خواهد بود از طرف دیگر تهیه 6 گزارش تحلیلی- آماری از وضعیت زنان بهبود یافته از اعتیاد و نیازهای آنان جهت پایداری بر سلامت و پاکی از مواد از دیگر اقدامات است.

از دیگر اقدام این معانت با ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر می‌توان به تحقیق و مطالعه و طراحی مدل مطلوب برای نوع و نحوه ارائه خدمات به زنان بهبودیافته از اعتیاد، جهت پایداری بر سلامت و پاکی از مواد اشاره کرد که دستاورد آن طراحی 6 مدل مطلوب برای نوع و نحوه ارائه خدمات به زنان بهبود یافته از اعتیاد جهت پایداری بر سلامت و پاکی از مواد متناسب با وضعیت شخصی، خانوادگی و اجتماعی آنان و با توجه به ویژگی‌های بومی و فرهنگی 6 استان قم، فارس، مازندران، سیستان و بلوچستان، البرز و خراسان رضوی (هر استان 1 مدل) بوده است.

معاونت زنان ریاست جمهوری همچنین با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به حمایت از برگزاری کنگره‌ها و همایش‌ها با تأکید بر اعتیاد زنان پرداخته است که نتایجی همچون حمایت از برگزاری هشتمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد، برگزاری پانل تخصصی با حضور صاحبنظران داخلی و خارجی در حوزه  زنان و اعتیاد در بخش دولتی و غیردولتی، بیان مسئله و ایجاد حساسیت در بین دست اندرکاران، پژوهشگران و سیاستگذاران حوزه اعتیاد زنان و بهره مندی از  تجارب  بین المللی درخصوص درمان و بهبودی اعتیاد را داشته است.

شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز بازدیدهای میدانی برای بررسی وضعیت این گروه از زنان را داشت که در این زمینه بازدید از مرکز نگهداری از زنان بهبود یافته از اعتیاد خورشید انجام شد.

معاونت زنان ریاست جمهوری در تلاش است با همراهی نهادهای مسئول استانی بسترهای لازم جهت کمک به زنان معتاد و بازگشت آنها به جامعه را فراهم کند و به موضوع آسیب‌های زنان با رویکرد کارآفرینی و اشتغال زایی برای زنان سرپرست خانوار یا بهبود یافته از اعتیاد که اکثر آنها به علت فقر در چنین شرایطی گرفتار شده اند،‌ در سطح برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری توجه ویژه‌ای شده است.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی