رسانه ها

كاركردن زن مسأله‌ای فرهنگي است

 

 

سهیلا جلودارزاده : كاركردن زن مسأله‌ای فرهنگي است.

با توجه به شرايط اقتصادي كه در جامعه وجود دارد موارد كمي پيش مي‌آيد كه آقايان اجازه ندهند كه همسرشان كار كند. از سوي ديگر اين مسأله از مواردي است كه مي‌تواند در شروط ضمن عقد قيد شود؛ يعني زن مي‌تواند ضمن عقد شرط حق كار كردن خارج از منزل را بگذارد و اين يك مسأله توافقي است.

نمي‌توان براي اين مسأله قانون جديدي وضع كرد، البته اگر كار جنبه واجب كفايي داشته باشد، آن وقت اجازه همسر لازم نيست. براي نمونه انجام دادن يك كار براي زني واجب باشد و كس ديگري هم وجود نداشته باشد كه آن كار را انجام دهد، اين جنبه واجب كفايي پيدا مي‌كند. با توجه به اينكه ازدواج به اختيار دو طرف است، نمی‌توان در مسائل مربوط به آن دخالت کرد و به همين دليل احتياج به وضع قوانين جديدي در اين زمينه نيست.

اينكه زن براي كار به اجازه همسرش نياز داشته باشد يك قانون نيست. هيچ زني براي استخدام در يك محل كار نيازي نيست كه رضايتنامه شوهرش را ببرد اما مسأله خروج زن از منزل است كه به رضايت شوهر نياز دارد. در اين زمينه قانوني كه مي‌توان وضع كرد اين است كه زن و مرد بتوانند از هر تاريخي كه خواستند توافقشان را براي كار كردن زن بيرون از منزل ثبت كنند. اين امكان مي‌تواند يك كمكي باشد كه زنان از اين طريق هر وقت كه خواستند آن را به شروط ضمن عقدشان اضافه كنند. اما با توجه به اينكه تصويب قوانين اين‌چنيني مي‌تواند خانواده‌ها را دچار اختلال كند به همين دليل تاكنون كسي خودش را در اين زمينه وارد نكرده است.

مسأله كار كردن زنان در خارج از منزل بيش از هر چيزي به فرهنگ و شرايط اقتصادي جامعه مرتبط است و به همين دليل قبل از اينكه از طريق قانون بتوان براي آن كاري كرد بايد از طريق فرهنگ‌سازي آموزش‌هاي لازم به زوجين داده شود. زوجين از طريق اين آموزش‌ها درمي‌يابند كه امكان دادن اين آزادي‌ها وجود دارد و مي‌تواند در زندگي خانوادگي براساس آن حركت كنند. امروزه با توجه به شرايط جامعه اكثريت زنان در بيرون از منزل در حال كار كردن هستند و مانعي هم براي آنها وجود ندارد، اما در موارد استثنائي كه پيش مي‌آيد و اين امكان وجود دارد كه اجازه كار كردن به زنان داده نشود، بهترين كار در اين موقع اين است كه از طريق مذاكره و گفت‌وگو براي رفع آن قدم برداشت.

براي نمونه در بعضي از موارد ممكن است كه دليل مخالفت مرد براي كاركردن همسرش به دليل بچه‌ها باشد كه زن هم مي‌تواند براي مدتي با همسرش همفكري كند تا مشكل حل شود. اما زماني كه دليل مخالفت شوهر براي كار كردن همسرش به دليل لجبازي باشد بهتر است قبل از هر چيزي از طريق گفت‌وگو براي رفع آن اقدام كنند. رسانه‌ها و به ويژه رسانه ملي، مي‌توانند درباره اين لجبازي‌ها و اختلافاتي كه ممكن است در خانواده‌ها به وجود آيند، آگاهي‌هاي لازم را به خانواده‌ها بدهند و از اين طريق آنها را براي زندگي موفق و سازگار كه دو طرف به حقوق يكديگر احترام مي‌گذارند آماده كنند. اين مسأله كه بعضي از دفترخانه‌ها حاضر نيستند شرط كار كردن زن در بيرون از خانه را در شروط ضمن عقد بگذارند بايد از سوي نمايندگان مجلس پيگيري شود.

مجلس بايد اين الزام را براي دفترخانه‌ها ايجاد كند كه اين شرط را در شروط ضمن عقد قيد كنند. اگر دو طرف به شرط كار كردن زن به عنوان يكي از شروط ضمن عقد راضي باشند مي‌توانند به يك دفترخانه مراجعه كنند و آن را ثبت جداگانه كنند، مانند حق طلاق كه به‌طور جداگانه وكالت آن به زنان داده مي‌شود. اگر دفترخانه‌ها توافق زن و مرد را در اين زمينه ثبت نمي ‌نند مجلس بايد الزام كند كه آن را به عنوان شروط ضمن عقد وارد كنند. مي‌توان درباره اينكه آيا امكان قيد شرط كار كردن زن در شروط ضمن عقد آورد وجود دارد يا نه، از مراجع استعلام گرفت و اگر مشكلي وجود نداشته باشد مي‌توان آن را در شروط ضمن عقد وارد كرد.

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی