تور یک‌روزه بازدید بانوان کارآفرین و بازرگان استان فارس از نمایشگاه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار

 

تور یک‌روزه بازدید از نمایشگاه نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار واقع در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور تعدادی از بانوان کارآفرین و بازرگان استان فارس در تاریخ 24 شهریورماه 94 همزمان با مراسم افتتاحییه این نمایشگاه و با حضور مقامات کشوری برگزار شد.

همچنین در این سفر بازدید از یک مرکز کارآفرینی نیز انجام شد تا بانوان بتوانند از تجارب کارآفرینان کشوری استفاده کنند.

بازدید از شرکت آرایشی بهداشتی دکتر عبیدی و بازدید از نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار و شرکت در مراسم افتتاحیه آن از جمله مواردی بود که در این سفر یک‌روزه به تهران توسط بانوان کارآفرین و بازرگان استان فارس انجام شد.افتتاحییه دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار

 مراسم افتتاحیه این نمایشگاه در روز سه شنبه 24 شهریور 94 با حضور مقامات کشوری و بانوان فعال اقتصادی برگزار شد.  هدف از برگزاری این نمایشگاه، هماهنگی، تسهیل، هم‌افزایی و اطلاع‌رسانی با رویکرد آماده‌سازی، فراهم کردن تسهیلات لازم، تسریع در صدور مجوز و توانمندسازی زنان است. در این نمایشگاه با ایجاد زمینه‌ای برای بحث و تبادل نظر با صاحبان ایده و افراد خلاق و کارآفرین، کمک به تسهیل انجام فرایندهای کارآفرینی، شناسایی و هدایت ایده‌های ناب برای تجاری شدن، ایجاد فضای مشاوره، نظریه‌پردازی و برقرای تعامل مثبت و سازنده با صنایع تلاش شده است تا گامی در راستای نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار برداشته شود.

 نمایشگاه و همایش بین‌المللی «نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با تاکید بر کارآفرینی و اشتغال بانوان و با هدف معرفی و ارائه توانمندی‌های زنان در حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، خدمات و فعالیت‌های دانش‌بنیان برگزار شده است.

 معرفی محصولات و دستاوردهای زنان کارآفرین، الگوسازی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، توسعه بازار برای کسب و کار، تبادل تجارب موفق کارآفرینی در سطح ملی و بین‌المللی، ایجاد بستر مناسب برای توسعه همکاری‌های اقتصادی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تشویق و ترغیب عموم برای ورود به عرصه‌های کارآفرینی، مشاغل سبز و توان‌افزایی از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه است.

 

 

مهندس محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایداربا اشاره به اینکه از حدود 23 میلیون جمعیت فعال کشور سهم زنان 12 تا 13 درصد است افزود : متاسفانه نزخ بیکاری زنان تحصیل کرده حدود 30 درصد جمعیت کشور و دو برابر متوسط نرخ بیکاری کشور است.

وی اضافه کرد : زنان کشور ما می توانند در زمینه های علمی ، فناوری پژوهشی و فناوری به جایگاه خوبی در کشور دست یابند.

نعمت زاده تاکید کرد : بانوان می توانند در مراکز آموزشی و آموزش  و پرورش یکه تاز میدان شوند و باید اجازه دهیم در این حوزه ها نه در بخش دولتی بلکه در بخشهای خصوصی زنان بیشتر حضور داشته باشند .
وی با بیان اینکه در مفاهیم عالیه اسلام هیچ تفاوت و امتیازی  بین زن و مرد و اقوام و قومیتها  و زبانها نیست ، خدمت به خلق را از جمله عبادات خداوند برشمرد و گفت : مشارکت در کارآفرینی و خدمت به خلق است که می تواند ما را به جایگاه والای  انسانیت سوق دهد.

مهندس نعمت زاده با تاکید بر نقش موثر زنان در فعالیتهای اقتصادی و و علمی کشور گفت : دوره ها و کلاسهای کوتاه مدت کارآفرینی به صورت کاربردی و عملی با استفاده از تجارب سایر کشورها باید از سوی متولیان امر برگزار شود و با شکل گیری فرهنگ کارآفرینی شغل و منابع مالی ایجاد کنیم

 

در ادامه این مراسم سهیلاجلودارزاده، رییس ستاد برگزاری دومین نمایشگاه نقش آفرینی بانوان در توسعه پایدار افزود: کارآفرینی امری نیست که بتوان به تنهایی انجام داد بلکه باید مسیر گسترده ای فراهم شود تا آحاد ملت بتوانند به کار و تلاش بپردازند.

وی تصریح کرد : در این نمایشگاه برمهمترین مشغله و نیاز ملت ایران برای رسیدن به توسعه پایدار یعنی کار آفرینی و اشتغال تاکید شده است.


جلودارزاده ادامه داد: در دوران پس از انقلاب شاهد رشد وارتقای آموزشی و دانشگاهی بانوان  از زیر 30 درصد به بالای 60 درصد رسیده ایم واین نشان می دهد که انقلاب اسلامی و مردم به ارتقای سطح علمی ودانش وتوانمندی زنان ودختران توجه ویژه دارند.

وی تاکید کرد : قطعا افرادی که به دانش روز وانسانی مجهز می شوند نسبت به کسانی که این قابلیت را ندارند نقش آفرین تر می شوند.


رییس ستاد برگزاری دومین نمایشگاه نقش آفرینی بانوان در توسعه پایدار ادامه داد: با توجه به این امردر کوتاه مدت مشکلات اشتغال پیش می آید و این به مراتب مشکل تر است از گذراندن دوران تحصیل و باید تلاش کنیم زمینه برای ابراز خلاقیتها ایجاد شود.


وی با بیان اینکه هرکس در مسیر خلقت وکار آفرینی است انسانی الهی است گفت : این نمایشگاه باید نتیجه اش ایجاد شغل و توسعه یافتگی باشد وباید نهضت کارآفرینی از جانب د ولت ، مردم وبخش خصوصی و نیز سازمانهای مردم نهاد و  دانشگاهها صورت گیرد.

 گفتنی است بانوان فعال اقتصادی استان فارس پس از حضور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه، به بازدید از غرفه‌های متعدد و متنوع این نمایشگاه و بحث و تبادل نظر با بانوان فعال سایر استان‌ها پرداختند.